top of page

BAHÇE BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Güncelleme tarihi: 25 Eki 2022


1- Bahçemiz Tanıyalım:

İyi ve etkin bir bakım yapabilmek için öncelikle bahçemizi iyi tanımamız gerekmektedir yani bahçemizde bulunan her bitkiyi ve toprağın yapısını bilmemiz gerekmektedir.


2 - Doğru Sulama Yapmak:

Sulamayı toprağın serin olduğu saatlerde yapın böylece buhar yoluyla su kaybının önüne geçmiş olursunuz. Çiçekli alanları eşit derecede nemli tutun. Ayrıca da çiçek ve bitkileri daima topraktan sulayın, yapraklarının su ile temas etmesini engelleyin bu şekilde küf vb. hastalıkların önüne geçmiş olursunuz. Eğer sürekli sulama yapamıyorsanız otomatik bir sulama sistemi kurulumunu yapmalısınız.


3 - Çim Bakımını İhmal Etmeyin:

Çim alanlarda en güzel ve doğal görüntü alabilmek tamamen sistemli çalışma ile gerçekleşir. Eğer yem yeşil bir çim istiyorsanız. 21:00-06:00 saatleri arasında sulama yapmalısınız çok nemli bölgelerde gece sulaması yapmak çimde mantarlanmaya neden olabilir ve çimi sıcak aylarda (26°C) üzerinde iki defa altında ise ayda bir defa biçmelisiniz. Biçim yaparken 3 te 1 ine kadar biçim yapmalısınız bu sayede de sararmaların önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca en az yılda bir defada çimlerin havalandırmasını yapın. Havalandırma işleminde ucu sivri bir çubuğu alan içerisinde her adımda bir tane ve 10 cm toprağa girecek şekilde yapmanız yeterli olacaktır.
4 - Ağaç Budama:

İbreli ağaçlarda budama yapılmaz. Çiçek ve çalı gruplarında ise şekil vermek için budama yapılabilir. Kuru dal ve yaprakları sürekli budayın. Çalı ve ağaç gruplarında çiçek var ise çiçek dönemi bitene kadar budama yapmayın.


5 - Toprağı havalandırma:

Kendinize zaman ayırın ve ayda bir gün bitki köküne temas etmeden toprağın 8 cm lik kısmını etkileyecek kadar çapalama yapın bu sizin gübre ve ilaçlama miktarınızın azalmasını sağlayacaktır.
6 - İlaçlama ve gübreleme ile toprağı beslemek:

Bütün bitkilerde iklim ve çevresel etmenlerden dolayı hastalıklar gözükmektedir. Kulaktan dolma ilaç kullanımında uzak durun. Böceklenme, yaprakta yanma ve leke oluşumu gibi durumları gördüğünüz takdirde yakın açıdan fotoğraflarını çekerek uygun bir ziraat mühendisine danışın. Her ilaç her böceği yok etmez unutmayın. İlaçlama ve gübreleme yaparken güneşli havalarda yapmayın. Akşam saatlerinde ve rüzgarsız havalarda yapın.


7 - Yumurta kabukları:

Yumurta kabuklarını ezin ve bitki köklerine serpiştirin. Bu yaptığınız işlem kompost etkisi gösterecektir ve toprağa kalsiyum takviyesi yapmış olursunuz.


8 - Yabani otları temizleme:

Çim alan ve toprak üzerinde oluşan yabani otların büyümesine müsaade etmeyin ve kökünden topraktan çıkararak alandan uzaklaştırın. Bu işlem hem daha estetik görüntüye hem de topraktaki minarelerin sadece sizin bitkilerinize ulaşmasını sağlar.
9 - Malç ve cüruf kullanmak:

Çok yıllık bitkilerinizin altına malç (çam kabuğu) veya cüruf dökün. Bu işlem toprağınızın nemli kalmasını sağlar. Ancak malç ve cürufun altına geçirgen bir örtü sermeyi unutmayın. Toprağın hava almasını sağlayın.


10 - Bahçe Temizliği:

Budama işlemi sonrası oluşan dalları öğütün ve uygun bir alanda eşit miktarda toprak ile karıştırın üzerine de 5 te 1 oranında yanmış hayvansal gübre katın ve homojen miktarda karıştırın. Elde ettiğiniz karışım muazzam bir gübredir ve bütün bitkilerinizin köklerine sonbaharda karıştırın. Bu sayede kış gübrelemelerini yapmış olacaksınız ve sert soğuklara karşı bitkileriniz daha dirençli olmasını sağlar.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page